Rodzaje pralek

Jeszcze przed udaniem się do sklepu na oględziny interesujących nas modeli pralek, warto dokonać małego rozeznania w pomieszczeniu, gdzie urządzenie będzie ustawione. Na rynku dostępne są bowiem różne typy pralek, które wymagają innej przestrzeni użytkowej. Ich wyposażenie jest z reguły bardzo podobne, więc w tej kwestii wybór pozostanie sprawą otwartą. Jaki rodzaj pralki wybrać?

1. Pralka ładowana od frontu
Najpopularniejszy typ pralki wśród kupujących (a tym samym wśród producentów). Za takim urządzenie przemawia komfort użytkowania i niska cena zakupu. Brudne ubrania łatwo włożyć do bębna pralki, a jeszcze łatwej wyciągnąć. Drzwiczki na odpowiedniej wysokości świetnie zgrywają się z koszem na pranie.
Pralka ładowana od frontu wymaga nieco więcej miejsca od innych. Dlatego powinniśmy dokonać pomiarów, czy po ustawieniu urządzenia będzie możliwe jego komfortowe eksploatowanie (otwieranie drzwiczek, dostęp do programatora itd.). Jeśli miejsce nie jest przeszkodą, zdecydowanie polecamy wybór właśnie takiego typu pralki. Producenci skupiają się przede wszystkim na tym obszarze rynku, co obniża ceny pralek ładowanych od frontu oraz podnosi standard wyposażenia.

2. Pralka do zabudowy
Chyba każdy chciałby, żeby jego mieszkanie wyglądało estetycznie i ułatwiało codzienne życie. Pralki do zabudowy cieszą się dzięki temu coraz większą popularnością. Można je łatwo zamontować w odpowiednim miejscu, a jednocześnie skrzętnie ukryć pod zabudową łazienki czy kuchni. Uzyskanie efektownego wyglądu nie wymaga żadnych wyrzeczeń. Pralki do zabudowy są wyposażone dokładnie we wszystkie opcje, jakie oferują inne typy pralek. Dlatego jedynym dylematem jest to, czy będziemy mieli gdzie ulokować urządzenie. Prawdopodobnie będzie również konieczny nieco większy wydatek – dopłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od producenta).

3. Pralka ładowana od góry
Wiele osób kojarzy pralkę ładowaną od góry z dawnymi czasami, kiedy nie było jeszcze automatów do prania. Jednak dziś takie urządzenie jest wybierane ze względu na wygodę użytkowania. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie ma stanąć nowy zakup, nie ma za dużo miejsca, warto wybrać pralkę ładowaną od góry. Możliwe jest wtedy zastawienie jej ze wszystkich stron (blisko ściany, szafki, przejścia itd.). Programator również znajduje się u góry, więc jego obsługa jest bardzo prosta. Minusem okazuje się nieco mniejszy wybór pralek ładowanych od góry na rynku. Niekiedy będzie trzeba więc dopłacić za „oryginalność” lub zrezygnować z kilku opcji wyposażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *