Parametry pralki

Wybór typu pralki czy jej energooszczędności jest uwarunkowany czynnikami na które raczej nie mamy wielkiego wpływu. Wiadomo – jeśli nie będziemy mieli gdzie zabudować urządzenia, nie kupimy pralki pod zabudowę. Jeśli nie mamy zbyt dużo pieniędzy na zakup, nie wybierzemy pralki z klasą A++. Pozostałe parametry są jednak sprawą otwartą. Nawet jeśli dysponujemy nieograniczonym budżetem, to niekoniecznie warto wybierać urządzenie wyposażone w zbędne dodatki.

Producenci pralek w walce o klienta stosują broń w postaci dodawania kolejnych wymyślnych funkcji do swoich urządzeń. Owszem, na sklepowej półce długa lista opcji wygląda dobrze, ale w codziennej eksploatacji tak naprawdę nie wykorzystamy nawet 20% możliwości pralki z maksymalnym dostępnym wyposażeniem. Przed zakupem uwagę zwróćmy przede wszystkim na:

1. Prędkość wirowania
Tanie pralki z najniższej półki, oferują z reguły prędkość wirowania na poziomie 600 obrotów na minutę. Ubrania wyciągnięte z takiej pralki nie są jednak wywirowane dokładnie i sprawiają problem podczas suszenia. Polecanym minimum jest 1000 obr./min. Nie zawsze musimy korzystać z maksymalnego dostępnego zakresu, ale często wysoka prędkość wirowania okazuje się przydatna.
Skuteczność wirowania, ściśle związana z dostępną prędkością bębna, jest oceniana według skali od A do G. Podczas wizyty w markecie czy przeglądania ofert w sklepach internetowych, możemy w łatwy sposób znaleźć odpowiednią pod względem wirowania pralkę. Najlepsze urządzenia sięgają nawet 2000 obr./min. i cechują się doskonałą skutecznością wirowania.

2. Pojemność pralki
Wybór jest tutaj sprawą całkowicie indywidualną. Pojemność pralki powinniśmy ustalić na podstawie ilości osób w rodzinie oraz obiektywnego ocenienia, ile brudnych ubrań będziemy wkładali do bębna jednocześnie. Być może ktoś preferuje pranie raz w tygodniu większej partii, a kto inny codziennie mniejszej ilości.
Standardowe pralki ładowane od frontu mogą mieć pojemność od 3,5 kilograma do 9,0. Oczywiście zdarzają się większe czy mniejsze, ale optymalny wybór mieści się w tym pułapie.

3. Programator
Dostępne na rynku pralki popularnych producentów oferują tyle dodatkowych funkcji, że tak naprawdę nie sposób je opisać. Każdy wykorzystuje własne oznaczenia, wprowadza po kilka nowości w każdym kolejnym modelu pralki. Jako potencjalny kupujący możemy mieć niemałe problemy z dokonaniem odpowiedniego wyboru.
Polecamy kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej. Skomplikowany programator w codziennej eksploatacji jest całkowicie zbędny. Kilkudziesięciostronicowa instrukcja obsługi zapowiada długie godziny spędzone na znalezieniu podstawowych programów prania. Zdecydowanie warto tego uniknąć.

Oprócz podstawowych programów, w które wyposażone są nawet najtańsze pralki, tak naprawdę jedynymi na które warto się zdecydować są: pranie oszczędne oraz funkcja „pranie bez zagnieceń”. Pozostałe możemy traktować jako miły, lecz niekonieczny dodatek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *