Oszczędna pralka

Nieustające podwyżki cen za wodę, energię elektryczną czy opał nie nastrajają pozytywnie. Jednak są pewnego rodzaju motywacją od szukania jak największych oszczędności. Energooszczędne żarówki, telewizory, komputery i wiele innych urządzeń są priorytetem dla producentów. Oczywiście moda na oszczędzanie nie ominęła również pralek. Pozostaje nam jedynie znaleźć model odpowiadający wymaganiom i, niestety, możliwościom finansowym.

Za oszczędną pralkę przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych więcej, niż za standardowe urządzenie. Technologie związane z ekologią są w modzie i każdy stara się jak najwięcej na tym zarobić.

Znalezienie oszczędnej pralki jest ułatwione dzięki stosowanemu od kilku lat podziałowi na klasy energetyczne. Każdy producent sprzedający pralki na terenie Unii Europejskiej, musi trzymać się ściśle określonych zasad przy ustalaniu klasy oferowanego urządzenia. Początkowo skala mieściła się między oznaczeniami od A do G (A – wysoka energooszczędność, G – duży pobór prądu). Aktualnie dostępne pralki cechują się klasą energetyczną A+ i A++.

Klasy energetyczne pralek, a właściwie sposób ich przydzielania, jest równy dla wszystkich urządzeń. Dlatego odwiedzając sklep, znalezienie oszczędnej pralki można powierzyć oznaczeniom na tabliczce znamionowej (niekoniecznie informacjom zawartym na ulotce marketu).

Pralka jest urządzeniem używanym kilka razy w tygodniu. Jej energooszczędność powinniśmy więc traktować priorytetowo. Wprawdzie wystarczą wstępne oględziny by zaobserwować, że wysoka klasa energetyczna pralki wiąże się ze sporym wydatkiem przy zakupie, ale równie szybko można obliczyć oszczędności podczas kilku lat użytkowania.

Wskaźnikami na które warto zwrócić uwagę przy zakupie są również: zużycie wody oraz skuteczność prania. Skala wygląda podobnie jak przy klasach energetycznych (A – najlepsze, G – najgorsze), co powinno ułatwić nam znalezienie odpowiedniego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *