Okna pasywne podstawowe informacje

Okna pasywne zostały wyprodukowane z myślą o nowoczesnym budownictwie, jakim jest właśnie budownictwo pasywne.  W budynkach tego typu ogrzewanie pomieszczeń jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej izolacji termicznej ogrzewanie następuje, bowiem za pośrednictwem ciepła promieni słonecznych jak również dzięki ciepłu wydzielanemu zarówno przez różnego rodzaju sprzęty domowe jak również ciepłą produkowanego i odprowadzanemu przez domowników.

Swoje nietypowe właściwości okno pasywne zawdzięcza przede wszystkim niespotykanej i innowacyjne konstrukcji, która jest znacznie inna niżeli w przypadku tradycyjnych okien, które ma zdecydowanie największa cześć społeczeństwa. Okna pasywne składają się potrójnego szkieletu a przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest argonem lub też kryptonem, czyli gazami szlachetnymi. Dodatkowo na szybach naklejane są specjalne powłoki niskoemisyjne, których głównym zadaniem jest ograniczenie utraty cennego ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Powłoki te naklejanie są na dwóch szybach, z reguły jest to wewnętrzny obszar szyby zewnętrznej jak również zewnętrzne pole szyby wewnętrznej.  W wymogach dotyczących okien pasywnych okna te powinny charakteryzować się:

  • Całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła dla okna nie wyższym niż 0.8 W/m2K
  • Całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła dla okna zabudowanego nie wyższym niż 0.85 W/m2K
  • Współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego powyżej 50 %

Zakupu okien pasywnych jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, ale nie warto decydować się na ich zakup, kiedy nasz dom wykonany jest w tradycyjny sposób, bowiem nie spełnią one swojej roli. Okna tego typu nadają się jedynie do budynków pasywnych, ponieważ przy współpracy z nimi spełniają w pełni powierzone im zadania. Jeżeli zainteresował Cię temat okien, koniecznie zapoznaj się z wpisem o oknach drewnianych bądź oknach skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *