Izolacyjność okna

Jeśli zamierzamy kupić okna, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka ich parametrów oraz części składowych. Bardzo ważna jest izolacyjność termiczna okna, o której informuje nas współczynnik przenikania ciepła U. Oczywiście, wartość współczynnika U powinna być jak najniższa. Oznacza to wtedy, że przez okno ucieka mało ciepła (stolarka okienna nigdy nie będzie idealnie szczelna – jest potencjalnym mostkiem termicznym).

Aby otrzymać pełną informację o cechach okna należy poprosić sprzedawcę o podanie wartości U dla całego okna, a nie tylko dla jego szyb, co sztucznie zaniży wynik. Polskie prawo reguluje wysokość współczynnika U – nie może on być wyższy niż 1,8  W/(m2•K), jednak standardem są okna bardziej ekonomiczne. Dla okien energooszczędny maksymalną wartością współczynnika U będzie 1, 0 W/(m2•K). Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy czy obok lotniska lub torów kolejowych ważnym dla nas parametrem będzie izolacyjność akustyczna okna. Skuteczną barierą dla hałasu będzie wysoki współczynnik RA2 lub Rw. W ofercie producentów można znaleźć okna o szybach dźwiękochłonnych. Wtedy decybele nie będą docierały do wnętrza domu, a pochłaniane przez powierzchnię szyby lub przez nią odbijane. Oczywiście, okna muszą być również odporne na działanie czynników atmosferycznych – deszczu oraz wiatru. Szyba powinna uginać się pod wpływem wiatru, co określają dane klasy – od A1 do C5.

Wodoszczelność natomiast kryje się w symbolach od 1A do 7B. Częścią okna, która odpowiada za jego wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki jest profil, czyli konstrukcja, w której znajduje się szyba. Składają się na nią rama, ościeżnica oraz listwy przyszybowe. Jakość profilu jest również opisywana przez poszczególne klasy – od najwyższej A. Symbol ten określa grubość ścianek zewnętrznych oraz szerokość komór wewnętrznych. Wyżej wymienione parametry co do szczelności okien podała firma znana firma, która w branży okiennej specjalizuje się od kilkunastu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *